US Congressional Colorado Offices

U.S. Senator Michael Bennet

Congressman Ken Buck

CD 4

U.S. Senator Cory Gardner

Congresswoman Diana Degette

CD 1

Congressman Doug Lamborn

CD 5

Congressman Jared Polis

CD 2

Congressman Mike Coffman

CD 6

Congressman Scott Tipton 

CD 3

Congressman Ed Perlmutter

CD 7

Colorado General Assembly Leadership 

 

Senate Leadership

Assistant Minority  Leader: 

Leroy Garcia

Minority Leader: Lucia Guzman

.Minority Caucus Chair: Lois Court

President of the Senate: Kevin Grantham

President Pro Tem: Jerry Sonnenberg

Maj. Caucus Chair: Vicki Marble 

 

Majority Leader: Chris Holbert

Assistant Majority Leader: Ray Scott

House Leadership

Majority Caucus Chair: Daneya Esgar

Majority Leader: KC Becker

Assistant Majority Leader- Alec Garnett

Speaker: Cristanta Duran

Minority Leader: Patrick Neville

 Assist Min. Leader: Cole Wist

Min. Caucus Chair:

Lori Saine

Joint Budget Committee Members 2016

Sen. Kent Lambert- Chair

 (R- El Paso County)

Rep. Millie Hamner- Vice Chair

(D-Dillon)

Sen. Dominick Moreno (D- Commerce City)

Rep. Dave Young

(D- Greeley)

Sen. Kevin Lundberg

(R- Loveland)

Rep. Bob Rankin

  (R- Glenwood Springs)

Capitol Development Committee

 

Colorado Audit Committee

Colorado State Offices

 

 

 

 

Governor John Hickenlooper

Reeves Brown

Local Affairs

Henry Sobanet

OSPB

Reggie Bicha

Human Services

Rick Raemisch

DOC

Donna Lynne

LT. Governor 

Stan Hilkey

Public Safety

Sue Birch

HCPF

Larry Wolk

Public Health and Environment

Colorado State Senate

18 Republicans- 17 Democrats

 

Senate District 1

 

Jerry Sonnenberg-R

 

Cheyenne, Elbert, Kit Carson, Lincoln, Logan, Morgan, Phillips, Sedgwick, Washington, Weld, Yuma 

 

 

Senate District 3

 

Leroy Garcia Jr.-D

 

Pueblo

Senate District 5

 

Kerry Donovan-D

 

Chaffee, Delta, Eagle, Gunnison, Hinsdale, Lake, Pitkin

Senate District 7

 

Ray Scott-R

 

Mesa

Senate District 9

 

Kent Lambert-R

 

El Paso

Senate District 11

 

Michael Merrifield-D

 

El Paso

Senate District 13

 

John Cooke-R

 

Weld

Senate District 15

 

Kevin Lundberg-R

 

Larimer

Senate District 17

 

Matt Jones-D

 

Boulder

Senate District 19

 

Rachel Zenzinger-R

 

Jefferson

Senate District 21

 

Dominick Moreno-D

 

Adams

Senate District 23

 

Vicki Marble-R

 

Broomfield, Larimer, Weld

Senate District 25

 

Kevin Priola-R

 

Adams

Senate District 27

 

Jack Tate-R

 

Arapahoe

Senate District 29

 

Rhonda Fields-D

 

Arapahoe

Senate District 31

 

Lois Court- D

 

Arapahoe, Denver

Senate District 33

 

Angela Williams-D

 

Denver

Senate District 35

 

Larry Crowder-R

 

Alamosa, Baca, Bent, Conejos, Costilla, Crowley, Custer, Huerfano, Kiowa, Las Animas, Mineral, Otero, Prowers, Pueblo, Rio Grande, Saguache

Senate District 2

 

Kevin Grantham-R

 

Clear Creek, El Paso, Fremont, Park, Teller

Senate District 4

 

Jim Smallwood-R

 

Douglas

Senate District 6

 

Ellen Roberts-R

 

Archuleta, Dolores, La Plata, Montezuma, Montrose, Ouray, San Juan, San Miguel

Senate District 8

 

Randy Baumgardner-R

 

Garfield, Grand, Jackson, Moffat, Rio Blanco, Routt, Summit

Senate District 10

 

Owen Hill-R

 

El Paso

Senate District 12

 

Bob Gardner-R

 

El Paso

Senate District 14

 

John Kefalas-D

 

Larimer

Senate District 16

 

Tim Neville-R

 

Boulder, Denver, Gilpin, Jefferson

Senate District 18

 

Steve Fenberg- D

 

Boulder

Senate District 20

 

Cheri Jahn-D

 

Jefferson

Senate District 22

 

Andy Kerr-D

 

Jefferson

Senate District 24

 

Beth Martinez Humenik-R

 

Adams

Senate District 26

 

Daniel Kagan- D

 

Arapahoe

Senate District 28

 

Nancy Todd-D

 

Arapahoe

Senate District 30

 

Chris Holbert-R

 

Douglas

Senate District 32

 

 Irene Aguilar-D

 

Denver

Senate District 34

 

Lucia Guzman-D

 

Denver

Colorado State Senate Committees

Senate Business, Labor and Technology

Sen. Jack Tate, Chair, Sen. Tim Neville, Vice Chair, Sen. Kevin Priola, Sen. Jim Smallwood, Sen. Cheri Jahn, Sen. Andy Kerr, Sen. Angela Williams

 

Senate Judiciary

Sen. Bob Gardner, Chair, Sen. John Cooke, Vice Chair, Senate District 6 vacancy, Sen. Rhonda Fields 
Sen. Daniel Kagan

 

Senate State, Veterans, and Military Affairs

Sen. Ray Scott, Chair, Sen. Vicki Marble, Vice Chair, Sen. Jerry Sonnenberg, Sen. Steve Fenberg, 
Sen. Michael Merrifield

 

Senate Agriculture, Natural Resources, and Energy

Sen. Jerry Sonnenberg, Chair, Sen. Randy Baumgardner, Vice Chair, Sen. John Cooke, Sen. Vicki Marble 
Senate District 6 vacancy, Sen. Ray Scott, Sen. Kerry Donovan, Sen. Steve Fenberg, Sen. Rhonda Fields 
Sen. Leroy Garcia, Sen. Matt Jones

 

Senate Education

Sen. Owen Hill, Chair, Sen. Kevin Priola, Vice Chair, Sen. Bob Gardner, Sen. Tim Neville, Sen. Michael Merrifield, Sen. Nancy Todd, Sen. Rachel Zenzinger

 

Senate Health and Human Services

Sen. Jim Smallwood, Chair, Sen. Beth Martinez Humenik, Vice Chair, Sen. Larry Crowder, Sen. Irene Aguilar, Sen. John Kefalas

 

Senate Local Government 

Sen. Beth Martinez Humenik, Chair, Sen. Bob Gardner, Vice Chair, Sen. Larry Crowder, Sen. Kerry Donovan, Sen. John Kefalas 

 

Senate Transportation

Sen. Randy Baumgardner, Chair, Sen. John Cooke, Vice Chair, Sen. Ray Scott, Sen. Steve Fenberg, Senator Nancy Todd

 

Senate Finance
Sen. Tim Neville, Chair, Sen. Owen Hill, Vice Chair, Sen. Jack Tate, Sen. Lois Court, Sen. Andy Kerr 

 

Senate Appropriations

Sen. Kevin Lundberg, Chair, Sen. Kent Lambert, Vice Chair, Sen. Bob Gardner, Sen. Jerry Sonnenberg, Sen. Leroy Garcia, Sen. Andy Kerr, Sen. Dominick Moreno

 

 

Colorado State House

34 Democrats- 31 Republicans

House District 1

 

Susan Lontine-D

 

Denver, Jefferson

House District 3

 

Jeff Bridges-D

 

Arapahoe

House District 5

 

Cristanta Duran-D

 

Denver

House District 7

 

James Coleman -D

 

Denver

House District 9

 

Paul Rosenthal-D

 

Arapahoe, Denver

House District 11

 

Jonathan Singer-D

 

Boulder

House District 13

 

KC Becker-D

 

Boulder, Clear Creek, Gilpin, Grand, Jackson

 

House District 15

 

Dave Williams-R

 

El Paso

House District 17

 

Tony Exum- D

 

El Paso

House District 19

 

Paul Lundeen-R

 

El Paso

House District 21

 

Lois Landgraf-R

 

El Paso

House District 23

 

Chris Kennedy-D

 

Jefferson

House District 25

 

Timothy Leonard-R

 

Jefferson

House District 27

 

Lang Sias-R

 

Jefferson

House District 29

 

Tracy Kraft-Tharp-D

 

Jefferson

House District 31

 

Joseph Salazar-D

 

Adams

House District 33

 

Matt Gray- D

 

Boulder, Broomfield

House District 35

 

Faith Winter-D

 

Adams

House District 37

 

Cole Wist-R

 

Arapahoe

House District 39

 

Polly Lawrence-R

 

Douglas, Teller

House District 41

 

Jovan Melton-D

 

Arapahoe

House District 43

 

Kevin Van Winkle-R

 

Douglas

House District 45

 

Patrick Neville-R

 

Douglas

House District 47

 

Clarice Navarro-Ratzlaff-R

 

Fremont, Otero, Pueblo

House District 49

 

Perry Buck-R

 

Larimer, Weld

House District 51

 

Hugh McKean- R

 

Larimer

House District 53

 

Jeni Arndt-D

 

Larimer

House District 55

 

Daniel Thurlow-R

 

Mesa

House District 57

 

Bob Rankin-R

 

Garfield, Moffat, Rio Blanco

House District 59

 

Barbara McLachlan- D

 

Archuleta, Gunnison, Hinsdale, La Plata, Ouray, San Juan

House District 61

 

Millie Hamner-D

 

Delta, Gunnison, Lake, Pitkin, Summit

House District 63

 

Lori Saine-R

 

Weld

House District 65

 

Jon Becker-R

 

Cheyenne, Kit Carson, Logan, Morgan, Phillips, Sedgwick,Yuma

House District 2

 

 Alec Garnett-D

 

Denver

House District 4

 

Dan Pabon-D

 

Denver

House District 6

 

Chris Hansen -D

 

Denver

House District 8

 

Leslie Herod -D

 

Denver

House District 10

 

Edie Hooton-D

 

Boulder

House District 12

 

Mike Foote-D

 

Boulder

House District 14

 

Dan Nordberg-R

 

El Paso

House District 16

 

Larry Liston- R

 

El Paso

House District 18

 

Pete Lee-D

 

El Paso

House District 20

 

Terri Carver-R

 

El Paso

House District 22

 

Justin Everett-R

 

Jefferson

House District 24

 

Jessie Danielson-D

 

Jefferson

House District 26

 

Diane Mitsch Bush-D

 

Eagle, Routt

House District 28

 

Brittany Pettersen-D

 

Jefferson

House Distroct 30

 

Dafna Michaelson Jenet- D

 

Adams

House District 32

 

Adrienne Benavidez-D

 

Adams

House District 34

 

Steve Lebsock-D

 

Adams

House District 36

 

Mike Weissman-D

 

Arapahoe

House District 38

 

Susan Beckman-R

 

Arapahoe

House District 40

 

Janet Buckner-D

 

Arapahoe

House District 42

 

Dominique Jackson-D

 

Arapahoe

House District 44

 

Kim Ransom-R

 

Douglas

House District 46

 

Daneya Esgar-D

 

Pueblo

House District 48

 

Stephen Humphrey-R

 

Weld

House District 50

 

Dave Young-D

 

Weld

House District 52

 

Joann Ginal-D

 

Larimer

House District 54

 

Yeulin Willett-R

 

Delta, Mesa

House District 56

 

Phil Covarrubias-R

 

Adams, Arapahoe

House District 58

 

Don Coram-R

 

Dolores, Montezuma, Montrose, San Miguel

House District 60

 

James "Jim" Wilson-R

 

Chaffee, Custer, Fremont, Park

House District 62

 

Donals Valdez-D

 

Alamosa, Conejos, Costilla, Huerfano, Mineral, Pueblo, Rio Grande, Saguache

House District 64

 

Kimmi Lewis -R

 

Baca, Bent, Crowley, Elbert, Kiowa, Las Animas, Lincoln, Prowers, Washington

Colorado State House Committees

Agriculture, Livestock & Natural Resources

Rep. Jeni Arndt, chairwoman, Rep. Diane Mitsch Bush, vice chairwoman, Rep. Jessie Danielson, Rep. Daneya Esgar, Rep. Steve Lebsock, Rep. Chris Hansen, Rep. Donald Valdez, Rep. Jon Becker, Rep. Perry Buck, Rep. Kimmi Lewis, Rep. Hugh McKean, Rep. Lori Saine, Rep. Yeulin Willett

 

Appropriations

Rep. Dave Young, Rep. Millie Hamner, vice chairwoman, Rep. Jessie Danielson,
Rep. Alec Garnett, Rep. Tracy Kraft-Tharp, Rep. Dan Pabon, Rep. Faith Winter, 
Rep. Chris Hansen, 
Rep. Bob Rankin, Rep. Jon Becker, Rep. Susan Beckman, Rep. Justin Everett, Rep. Patrick Neville

 

Business Affairs & Labor

Rep. Tracy Kraft-Tharp, chairwoman Rep. Faith Winter, vice chairwoman, Rep. Jeni Arndt, 
Rep. Alec Garnett, Rep. Paul Rosenthal, Rep.James Coleman, Rep. Matt Gray, 
Rep. Dan Nordberg, Rep. Clarice Navarro, Rep. Lang Sias, Rep. Dan Thurlow, Rep. Kevin Van Winkle, Rep. Dave Williams

 

Education

Rep. Brittany Pettersen, chairwoman, Rep. Janet Buckner, vice chairwoman, Rep. Alec Garnett, Rep. Pete Lee, Rep. Jeff Bridges, Rep. Tony Exum Sr., Rep. Barbara McLachlan,  Rep. Jim Wilson, Rep. Justin Everett, Rep. Tim Leonard, Rep. Paul Lundeen, Rep. Clarice Navarro, Rep. Lang Sias

 

Finance

Rep. Dan Pabon, D-Denver, Rep. Mike Foote, vice chairman, Rep. Adrienne Benavidez,
Rep. Matt Gray, Rep. Leslie Herod, Rep. Chris Kennedy, Rep. Dafna Michaelson Jenet,  
Rep. Kevin Van Winkle, Rep. Susan Beckman, Rep. Don Coram, Rep. Phil Covarrubias, Rep. Polly Lawrence, Rep. Dan Thurlow

 

Health, Insurance & Environment

Rep. Joann Ginal, chairwoman, Rep. Daneya Esgar, vice chairwoman, Rep. Janet Buckner,
Rep. Susan Lontine, Rep. Dominique Jackson, Rep. Chris Kennedy, 
Rep. Susan Beckman, Rep. Phil Covarrubias, Rep. Stephen Humphrey, Rep. Lois Landgraf, Rep. Kim Ransom

 

Judiciary

Rep. Pete Lee, chairman, Rep. Joe Salazar,vice chairman, Rep. Mike Foote, Rep. Jovan Melton, Rep. Adrienne Benavidez, Rep.  Leslie Herod, Rep. Mike Weissman, Rep. Yeulin Willett, Rep. Terri Carver, Rep. Paul Lundeen, Rep. Cole Wist

 

Local Government

Rep. Steve Lebsock,  chairman, Rep. Paul Rosenthal, vice chairman, Rep. Jonathan Singer, 
Rep. James Coleman, Rep. Tony Exum Sr., Rep. Matt Gray, Rep. Donald Valdez, 
Rep.Clarice Navarro, Rep. Larry Liston, Rep. Hugh McKean, Rep. Kim Ransom, Rep. Dan Thurlow, Rep. Jim Wilson

 

Public Health & Human Services

Rep. Jonathan Singer, chairman, Rep. Jessie Danielson, vice chairwoman, Rep. Joann Ginal, Rep. Dan Pabon, Rep. Brittany Pettersen, Rep. Edie Hooton, 
Rep. Dafna Michaelson Jenet, 
Rep. Lois Landgraf, Rep. Don Coram, Rep. Larry Liston, Rep. Justin Everett, Rep. Kimmi Lewis, Rep. Kim Ransom

 

State, Veterans & Military Affairs

Rep. Mike Foote, chairman, Rep. Susan Lontine, vice chairwoman, Rep. Jovan Melton,
Rep. Adrienne Benavidez, Rep. Edie Hooton, Rep. Mike Weissman, 
Rep. Stephen Humphrey, Rep. Tim Leonard, Rep. Dave Williams

 

Transportation & Energy

Rep. Diane Mitsch Bush, chairwoman, Rep. Faith Winter, vice chairwoman, Rep. Daneya Esgar, Rep. Joann Ginal, Rep. Jeff Bridges, Rep. Chris Hansen, Rep. Dominique Jackson, 
Rep. Barbara McLachlan, 
Rep. Polly Lawrence, Rep. Jon Becker, Rep. Perry Buck, Rep. Terri Carver, Rep. Dan Nordberg 

© 2023 by Capitol Success Group. Proudly created with Wix.com